Ako želite da naručite giros na pravom ste mestu. Naruči odmah online!
Giros je jedno od najpopularnijih grčkih jela, koja se često naručuju za dostavu. Kada pomislimo na Grčku, prva asocijacija nam je more, lepe široke peščane plaže, ali kada pomislimo na grčku kuhinju, prva pomisao je – giros. Poznat je širom sveta, pa tako i u Srbiji, gde je najčešće deo ponude restorana brze hrane. Iako su na našim prostorima omiljena jela sa roštilja, giros im je za petama. Giros je jelo koje se obično prvi put proba na letovanju, a zatim mu se rado vraćamo i uživamo u specifičnoj kombinaciji začina otopljenih u ukusnim girosima i kada smo u rodnom kraju. Tajna popularnosti girosa leži u tome što je to jako ukusno jelo, lako i brzo za pripremu, lako dostupno za dostavu i degustaciju, a spada u jedno od najjeftinijih jela.
Giros na grčkom znači potpuni okret, što u potpunosti objašnjava njegov način pripreme. Pravi se od mesa, koje je obično svinjsko ili pileće, a često se može naručiti i giros miks kao mešavina obe vrste mesa. Smatra se da je preteča girosa turski doner kebab. Tako da ukoliko umesto pilećeg ili svinjskog mesa ipak izaberete teletinu, dobićete doner umesto girosa. Meso se stavi na metalnu šipku, isečeno na takne šnicle, zatim se dodaju začini. Ukoliko meso nije dovoljno sočno i masno, dodaju se komadići slanine(ali ne u doner ). Šipka se zatim stavlja oko grejača i okreće, kako bi se ispeklo sa svih strana ravnomerno. Kada se ispreče prvi sloj mesa, struže se nožem i spremno je za jelo. Na taj način, dobijamo uvek sočno i vruće meso. Ostatak mesa nastavlja da se rotira i dalje peče sve dok svo meso ne bude ispečeno.
Kao čest sastav girosa, pojavljuje se pomfrit i pečeni krompirići, kao i luk. Takođe, možete izabrati salate – tzatziki, tirokafteri i melitzana. Mmm ukusno i tipično mediteranski! Postoje dva načina serviranja girosa. Osvežavajuće i sočno, giros je često lepo upakovan u jednu od tri vrste pite - običnu, kiparsku ili arapsku. Takođe se pakuje i u sendvič lepinje ili tortilje. Osim toga, kao drugi način na koji se može servirati kupcima, giros se može poslužiti u porciji, i to se naziva merida. Obično ta porcija teži oko 200 grama mesa, uz to sadrži pomfrit, salate, narezani luk, paradajz i sos.
Giros je, naravno, grčki ali se kod nas girosom nazivaju i svi ostali slični proizvodi iz drugih mediteranskih kuhinja kao što su arapska, libanska, turska, izraelska...Tako da kao pandan girosu iz ovih kuhinja imamo doner i šavarmu koji se po malo razlikuju po ukusu a i po tome što se ne prave od svinjskog mesa. Razlikuju se i dodaci koji se stavljaju u jelo. U grčki giros definitivno ne idu ni tahini ni humus dok u blisko-istočnim varijantama predstavljaju nezaobilazni sastojak.
Ovaj web sajt i povezani alati koriste kolačiće koji su neophodni za pravilno funkcionisanje aplikacije i u skladu su sa Upotrebom kolačića (saznajte više klikom na naslov banera). Klikom na dugme, slažete se sa upotrebom kolačića.